Na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania bukietu ślubnego?
Bukiet ślubny powinien swoim stylem pasować do sukni. Oczy wszystkich gości skupiać się będą w pierwszej kolejności na Pannie Młodej, czyli Tobie moja Droga czytelniczko 😉 Od czego zacząć poszukiwania? Przede wszystkim od inspiracji. W pierwszej kolejności musisz sama określić co Ci się podoba, a co zdecydowanie mniej. Pomocą są tutaj wszelkiego rodzaju strony z inspiracjami, typu pinterest, instagram. Na pintereście bardzo łatwo stworzysz swoją własną kolekcję z inspiracjami, do których w każdej chwili będziesz mogła wrócić.
Ok, już mniej więcej wiemy co Ci się podoba, a co nie. Jak teraz to wszystko dopasować do sukienki, pory roku, stylu wesela?
Jak dopasować bukiet do sukni ślubnej
Jeżeli zdecydowałaś się na bogato zdobioną suknię, fason wzbogacony kaskadowymi falbankami i dodatkami zdecydowanie postaw na delikatny i prosty bukiet. Do bogatej stylizacji dobrze sprawdzą się okrągłe wiązanki z róż, frezji, lilii, hortensji, delikatnych eustom czy goździków. Do wąskiej sukni w stylu syrenki pięknie sprawdzą się dłuższe i bardziej rozbudowane kompozycje kaskadowe. Bukiety te, zwane również typem angielskim swoim kształtem przypominają spływającą kaskadę. Suknia z gorsetem, z długą lejącą się spódnicą dobrze będzie się prezentować z prostą i skromną wiązanką. Romantyczne suknie w barokowym stylu pięknie komponują się z luźnymi wiązankami, wykonanymi z kilku rodzajów kwiatów z dodatkiem drobnych elementów. Jeżeli zdecydowałaś się na sukienkę o kroju literki A, to możesz zdecydować się zarówno na lekko wydłużone wiązanki jak i bukiety w prostych, wyrazistych formach. Do sukni w stylu greckim (wysoki stan i wąsko spływający dół) pasować będzie okrągła wiązanka, bukiet w kształcie kuli jak również i wydłużonej kropli. Z kolei suknie w stylu bezy, czyli kreacja suknia o bardzo rozkloszowanym dole, często zdobionym draperiami i mieniącymi się aplikacjami będzie pięknie się komponować z równie obfitą wiązanką, czy też bukietem kaskadowym. Bo rustykalnej, boho sukienki pasować będzie wiązanka o niezobowiązującym i luźnym wyglądzie, która doda stylizacji lekkości, dziewczęcego uroku i romantyzmu.
Jak dobrać bukiet ślubny do figury?
Przede wszystkim jeżeli masz drobną figurę powinnaś unikać dużych i rozłożystych bukietów, które mogą być dla Ciebie przytłaczające. Bukiety kaskadowe poleca się osobom, które są wzrostu przeciętnego – 170-180 cm. Z kolei wysokie panny młode powinny takich bukietów unikać, ponieważ moga dodatkowo wydłużyć sylwetkę. Chcąc wysmuklić sylwetkę warto zdecydować się na kompozycje bardziej podłużne. Z kolei okrągłe i duże gabarytowo kompozycje będą Ci dodawać optycznie kilogramów.
A teraz mała ściągawka
Wiedziałaś, że każdy rodzaj bukietu ślubnego ma swoją specjalistyczną nazwę?
Berło – bukiet skomponowany z kwiatów o długich łodygach;
Mufka – kompozycja, która ma na celu zasłonięcie dłoni;
Biedermeiner – mały bukiet, w którym kwiatki układa się w kręgi;
Naręcze – wiązanka, która opierać się ma na przedramieniu, jest układana z długich kwiatów, luźno spleciona wstążką;
Kamelia – bukiet, który wygląda jak pojedyńczy kwiat;
Kaskadowy – bogata kompozycja opadająca w dół;
Pomander – kwiatowa kula zawieszona na nadgarstku;
Wachlarz – jak sama nazwa wskazuje, wachlarz skomponowany z kwiatów;
Półksiężyc – bukiet skierowany w jedną stronę, komponowany z długich roślin;
Nosegay – okrągły lub półokrągły bukiet z różnego rodzaju kwiatów, w którym łodygi kwiatów są związane i ściśnięte ze sobą zakończony wstążką osłaniającą końcówki łodyg ;
Composite – rzadko spotykany rodzaj bukietu, w którego skład wchodzą płatki kwiatów i liście tworzące niesamowitą kompozycję tworzącą nowy kwiat.
Polny – luźna kompozycja utrzymana w klimatach naturalnych.
Bukiet ślubny musi być dopasowany do pory roku
W zależności od tego, czy Twój ślub ma się odbyć latem, czy też zimą, musisz być świadoma, że niektóre kwiaty są mniej lub bardziej dostępne. Co za tym idzie przekłada się to także na finalną cenę bukietu.
Wiosna – tulipan, narcyz, frezja, konwalie, jaskry, żonkile, irysy, storczyki;
Lato – polne kwiaty, trawy, hortensje, róże, eustoma, piwonia, lawenda;
Jesień – słoneczniki, astry, kalie, gerbery, wrzosy, goździki, róże,
Zima – szyszki, róże, sukulenty, poinsencja, anemon, eustoma, gwiazda betlejemska, strokrzew z czerwonymi owocami.
Jakie kwiaty wybrać do bukietu ślubnego?
Amarylis
Amarylisy to zimowe kwiaty, wykorzystywane są na ślubach w okresie od grudnia do kwietnia. W bukietach ślubnych najlepiej prezentują się pojedynczo. Można stworzyć z nich zarówno wysoką wiązankę lub niską w klasycznym kulistym kształcie. Kwiaty występują w kolorach: różowym, białym, pomarańczowym, czerwono-białym, biało-czerwonym, biało-różowym, różowo-białym czy białym z czerwonymi obrzeżami.
Anemon
Anemony to delikatne i rzadkie kwiaty. Doskonale prezentują się w pojedynkę jak również w towarzystwie innych kwiatów. W bukietach z anemonami sprawdzają się popularne kwiaty o delikatnym wyglądzie np. tulipany, eustomy, goździki czy piwonie. Kwiaty te nadają się do bukietów w miesiącach styczeń-czerwiec. Anemony występują w 4 naturalnych kolorach: białym, różowym, czerwonym i niebieskim. Oprócz nich są także odmiany barwione – jednolite i cieniowane – np. żółte, zielone, filetowe, bordowe czy chabrowe.
Chaber
Kwiat idealny do niebieskich bukietów ślubnych i rustykalnych stylizacji. Idealnie nadają się do wianków – ich długie łodygi, pozwalają zapleść misterne konstrukcje. W bukietach ślubnych komponuje się je z innymi polnymi kwiatami. Polne chabry występują jedynie w kolorze niebieskim, odmiany ogrodowe natomiast w kolorach: niebieskim, różowym i białym. Kwiaty te wykorzystywane są od maja do sierpnia.
Dalie
Kwiaty te pięknie wyglądają w bukietach w stylu rustykalnym, ciepłych, jesiennych wiązankach, jak również w towarzystwie innych jesiennych kwiatów jak: hortensje, gałązki dzikiej róży oraz słoneczniki. Kwiaty te występują niemal w każdym kolorze tęczy oraz w rozmaitych formach kwiatów. Kwitną w okresie od lipca do października.
Eustoma
Kwiaty te kwitną głównie w czerwcu, lipcu i sierpniu, jednak w kwiaciarniach dostęne są cały rok. Kwiaty eustomy występują w białym, kremowym, zielonym, różowym oraz fioletowym kolorze. Dostępne są także odmiany mieszane np. biało-fioletowe czy biało-różowe. Są to idealne kwiaty do romantycznych i rustykalnych wiązanek ślubnych. Dobrze wyglądają z różami, hortensjami, goździkami czy peoniami.
Frezja
Doskonale sprawdzają się zarówno w bukiecie panny młodej, jak i dekoracjach kościoła i stołów weselnych. W wiązankach komponowana jest w towarzystwie bieli, fioletu, różu. Frezje występują w pełnej palecie barw, najpopularniejsze są: żółty, biały, fioletowy, herbaciany i różowy. Kwiaty te są dostępne przez cały rok.
Gerbera
Kwiaty te najczęściej wykorzystywane są w dekoracjach stołów i kościołów, gdzie występują w towarzystwie innych kwiatów: róż, eustomy, mieczyków i margerytek. Rozłożyste kwiaty gerber łatwo utrzymują się na wodzie, stąd często są wykorzystywane w wodnych dekoracjach stołów. Kwiaty te występują w bardzo szerokiej palcie barw od białych, przez kremowe, żółte, pomarańczowe i różowe, po czerwone. Dostępne są przez cały rok.
Goździki
Subtelne i delikatne kwiaty , wykorzystywane zarówno w bukietach ślubnych, jak również w dekoracjach stołów, kościoła, samochodu, w korsarzach czy butonierkach. Pięknie komponują się z różami, eustomą, piwonią, fuksją i tulipanami. Goździki wielkokwiatowe, gałązkowe i miniaturowe występują praktycznie w każdym kolorze. Kwiaty te dostępne są cały rok.
Hortensja
Popularne w jesiennych bukietach ślubnych, komponowane często z jaskrami, astrami, peoniami i daliami. Hortensje występują w kolorach: białym, kremowym, jasnoróżowym, ciemnoróżowym, fioletowym, zielonym oraz niebieskim. W Polsce kwitną od czerwca do września.
Jaskier
Unikatowy, bardzo drogi kwiat. Najczęściej wykorzystywany jest on w bukietach ślubnych i butonierkach. Występuje w odmianach jednobarwnych – białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe, niebieskie oraz wielobarwnych – m.in. biało-różowe, biało-fioletowe, różowo-czerwone, pomarańczowo-czerwone. Sezon na jaskry trwa od końca marca nawet do końca lipca.
Kalie
Wykorzystywane w bukietach, butonierkach, ozdobach do włosów, W bukietach ślubnych kalie potrafią dopasować się do każdej stylistyki i różnych kwiatów. Doskonale wyglądają także w pojedynkę w prostych i eleganckich kompozycjach. Kalie występują w kolorach: białym, kremowym, żółtym, różowym, fioletowym, purpurowym, czerwonym, pomarańczowym i herbacianym. W Polsce dostępne są cały rok.
Lilie
Doskonale współgrają ze storczykami oraz delikatną gipsówką. Zazwyczaj żywane są do dekoracji kościołów jako kwiaty towarzyszące mieczykom, gerberom, eustomom, różom czy goździkom. Lilie występują w każdym kolorze z wyjątkiem niebieskiego. Najczęściej występują w kolorach: białym, kremowym, różowym, pomarańczowym, żółtym, czerwonym, fioletowym oraz purpurowym. Są to kwiaty dostępne cały rok.
Mieczyki
Najczęściej wykorzystywane w dekoracji kościołów oraz stołów. Kwiaty te występują praktycznie w każdym kolorze, zaś seon w Polsce trwa od czerwca do września.
Piwonie
Jedne z najbardziej efektywnych kwiatów. W kompozycjach świetnie sprawdzają się samodzielnie tworząc piękny bukiet ślubny i dekoracje stołów weselnych. Najlepiej współgrają także z tulipanami, hortensjami i goździkami. Najpopularniejsze kolory piwonii to różne odcienie różowego od jasnego do purpury, białe, rzadziej żółte i kremowe. W Polsce dostępne są od połowy maja do początku lipca.
Róże
Najpopularniejsze kwiaty w bukietach ślubnych. Wykorzystywane są praktycznie w każdym rodzaju dekoracji ślubnych i weselnych: w kościołach, butonierkach, korsarzach, bukietach, na stołach, włosach i samochodach ślubnych. Pięknie prezentują się w pojedynkę, jak również w towarzystwie innych kwiatów, zwłaszcza eustomy, gipsówki, peonii czy hortensji. Ich kolorystyka jest nieograniczona. Sezon trwa cały rok.
Storczyki
W bukietach ślubnych najlepiej prezentują się w pojedynkę, tworząc eleganckie i dostojne kompozycje. Ich kolorystyka jest praktycznie nieograniczona. W Polsce dostępne są cały rok.
Tulipany
W bukietach ślubnych pięknie prezentują się zarówno samodzielnie jak i w kompozycjach z innymi kwiatami, które ich nie dominują np. z kantadeskami, gipsówką czy frezjami. Kolorystyka tulipanów jest praktycznie nieograniczona. Sezon na nie trwa od stycznia końca kwietnia.